MENÜ  

Arabayla Yolculuk Sırasında Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

21 Haziran 2017 2

Arabayla yapılacak olan uzun ya da kısa mesafeli yolculuklarda yapılması gereken belli başlı şeyler yer almaktadır. Bunlar güvenli bir sürüşün yanında keyifli bir yolculuğun da anahtarı olmaktadır.

1- Emniyet Kemeri

Gideceğiniz mesafe ne kadar olursa olsun daima sizin ve araçtakilerin emniyet kemerlerinin takılı olduğundan mutlaka emin olun.

araç kullanırken emniyet kemeri takmak

2- Arabanızı Kontrolden Geçirin

Özellikle uzun mesafeli bir yolculuğa çıkmadan önce aracınızın motor kontrollerini, pedallarını ve direksiyonunu mutlaka kontrol ettirin. Aracın yürüyen aksamında herhangi bir problem olmaması yolculuğunuzun problemsiz ve konforlu geçmesini sağlayacaktır.

disk ve frenleri kontrol edin

3- Lastik Basıncı

Lastik basıncı her ne kadar uzun mesafeli yolculuklarda önemsense de aslında kısa mesafeli yolculuklarda da önemlidir. İdeal seviyede basınca sahip lastik aracın yol tutuşunu mükemmel seviyeye getirirken yakıt tasarrufu da sağlamaktadır.

lastik basıncını kontrol edin

4- Müzik

Müzik uzun yolculukların vazgeçilmezidir. Seyahati eğlenceli hale getiren şarkıları iyi seçmek önemli. Ancak gece veya gündüz yolculuklarında müzik seçimlerinin farklı olması ve gece yolculuklarında hafif, sözsüz müziklerin yer almaması gerekmektedir.

yolda giderken müzik dinlemek

5- Rahat Kıyafet

Uzun yola çıkacaksanız mutlaka en rahat kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı giyin. Özellikle uzun seyahatlerde tabanı kalın olan ayakkabılardan kaçının.

yolda rahat kıyafetler giymek

6- Rotanızı Belirleyin

Yolculuğa çıkmadan öncede seyahatinizi gerçekleştireceğiniz yolu internetten veya haritadan belirleyin. Bu sayede yolda herhangi bir kafa karışıklığı ya da zaman kaybı olmadan istediğiniz yere rahatça gidebilirsiniz.

yola çıkmadan önce rota belirlemek

7- Takip Mesafesi

Takip mesafesi son derece önemli. Uzmanlar önünüzde seyreden araç ile aranızdaki minimum mesafenin seyir hızınız yarısı olmasını tavsiye ediyor. Yani 90 km/saat hızda ilerliyorsanız önünüzdeki araç ile aranızda olan mesafenin minimum 45 metre olması gerekmektedir. Aracınızın cinsi, yükü, hava ve yol durumu bu mesafeyi etkilemektedir.

araç kullanırken takip mesafesi

8- Uyku

Uzun mesafeli seyahate çıkmadan önce mutlaka iyi uyuyun. Uykusuz kalmak hem dikkatinizin dağılmasına hem de reflekslerinizin yavaşlamasına neden olmaktadır.

araç başında uyuyakalmak

9- Ne Yediğinize Dikkat Edin

Uzun yolculuklara çıkmadan önce ya da mola yerlerinde ağır yemekleri tüketmekten kaçının. Sindirilmesi zor yiyecekler uykunuzu getirebilir ya da midenizi rahatsız edebilir.

yola çıkmadan önce sağlıklı yiyecekler

10- Mola Vermekten Kaçınmayın

Yola çıkmadan önce vereceğiniz molaların sürelerini de seyahat planınıza ekleyin ve yolculuğunuza böyle çıkın. 10 dakikalık molalar hiçbir yere geç kalmanıza sebep olmaz ancak güvenli bir sürüşün anahtarıdır. Bu molalarda yüzünüzü yıkamayı unutmayın.

yolda mola vermek

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun.

Site Creation by Sirius Interactive