MENÜ  

Istanbul'daki Otomobil Müzeleri

4 Nisan 2017 1

Otomobilin tarihi adeta insanlık tarihine giden bir yolculuk  gibidir; aslında tekerleğin icadı ile başlayan ve günümüzde de sürekli geliştirilerek devam eden bir yolculuk. Otomobilin keşfi; tekerleğin icadı ile başlayan, herhangi bir hayvan çekmeden hareket edebilen bir aracın Leonardo da Vinci tarafından tasarlanması, 17. Yüzyılda buharla çalışan bir oyuncak aracın yapımı, buharlı ilk otomobillerin 1900’lerin başında denenmesi, içten yanmalı motorun keşfi ile fayton tipli otomobillerin 1920’lerdeki gelişimi, ışıklı sinyalizasyon, kauçuk malzemeli lastik, çelik tavan ve daha birçok gelişme ile soluk kesen bir icat serüvenidir.

kirmizi klasik araba konsolu

Otomobillerin tarih boyunca nasıl bir gelişim gösterdiğini yakından görmenin en iyi yolu ise otomobil müzelerini gezmektir. İstanbul’da bugün 4 büyük otomobil müzesi bulunuyor. Bu müzelerde birbirinden güzel, geçmişin motor ve makine teknolojisi ile tasarım anlayışını üzerinde taşıyan klasik otomobil sergileniyor. Hatta hemen hemen hepsinde, sadece otomobil sergilemekle kalmayıp, uçak, deniz altı, bisiklet, motosiklet gibi araç ve ekipmanlar da sergileniyor.

klasik bej rengi cadillac

İstanbul’da Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, Rahmi Koç Otomobil Müzesi, Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi, Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi olmak üzere 4 adet otomobil müzesi var. Trabya’da bulunan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi’nde otomobil tarihinin ve seri üretim bandını ilk kez kullandığı için sanayi devriminin en önemli simgelerinden biri olan Ford Model T’nin 1926 modeli bulunuyor. Geniş bir koleksiyona sahip olan Rahmi Koç Müzesi’nde ise bir adet denizaltı da sergileniyor. Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi ise 1907 buharla çalışan bir Stanley Ex sergiliyor. İran Şahı’nın Rolls Royce’unu görebileceğiniz bir diğer müze de Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi ya da yeni adıyla My Museum.

 

Adres Bilgileri:

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi: Ferahevler Mahallesi, Nuri Paşa Caddesi, Sarıyer/İstanbul

Rahmi Koç Otomobil Müzesi: Rahmi M. Koç Müzesi, Hasköy Caddesi, No:5, Hasköy/İstanbul

Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi: Atatürk Mahallesi, İkitelli Caddesi, No:178, Halkalı/İstanbul

Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi (My Museum): My Office Barbaros Mahallesi, Çiğdem Apartmanı, No:1/-2, Ataşehir/İstanbul

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun.

Site Creation by Sirius Interactive