MENÜ  

Karadeniz'in Oksijen Zengini Yaylaları

2 Mayıs 2017 5

Karadeniz Bölgesi, coğrafi konumu itibariyle gezip görmeye müsait pek çok yaylaya ev sahipliği yapıyor. Yeşilin en güzel tonlarını bir arada bulundurması, coşkun dere ve çayları, mis gibi temiz havası sayesinde tatilciler için en cazip noktalardan biri olan Karadeniz yaylaları, haklı bir üne sahip.

Oksijen zengini karadeniz yaylalari

Gezip görmeye meraklı ve seyahati yaşam felsefesi haline getirmiş ama hala Karadeniz yaylalarıyla tanışmamış olanlar varsa aranızda işte bu yazı tam size göre. Buyrun hep beraber Karadeniz yaylalarını geziyoruz.

Trabzon - Uzungöl

Trabzon Çaykara ilçesine bağlı olan Uzungöl, aslında yaz kış yerleşim bulunan bir mahalledir. Ancak hem yüksekliği, hem yeşili hem de yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşan gölü ile yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmiştir.

1.090 m rakımıyla bulutlara yakınlaşmak, yaz kış iklimin sürprizlere açık olmasıyla doğayı birebir yaşamak ve yeşilin huzurunu hissetmek için en iyi mekânlardan biridir Uzungöl.

Trabzon’a 99 Km mesafede bulunan Uzungöl, yamaç paraşütü, su sporları, trekking için de oldukça elverişlidir.  Siz de eğer hem spordan hem de doğadan hoşlanıyorsanız Uzungöl’ü mutlaka görmelisiniz.

Trabzon Uzungol yaylası

Rize - Ayder

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 19 Km mesafede bulunan Ayder yaylası, yeşilin her tonuna ev sahipliği yapmaktadır. 1350 m rakımıyla neredeyse bulutlara dokunacağınız, aynı zamanda rafting, trekking ve dağcılık için oldukça elverişli olması sebebiyle spor severlerin, Osmanlı döneminden beri bilinen şifalı suları ile kaplıca severlerin de ilgisini çekmiş olan Ayder Yaylası, Karadeniz bölgesinin yaz aylarında en çok ziyaretçi alan mekanlarından biridir.

Yer yer karşınıza çıkacak olan şelaleleri, Karadeniz kültürünün izleri ve mis gibi havasıyla Ayder Yaylası küçük bir kaçamağı hak ediyor.

Rize Ayder yaylası

Artvin - Karagöl

Eğer tam bir doğa aşığı iseniz işte mutlaka görmeniz gereken bir diğer Karadeniz yaylası; Artvin / Karagöl. Karagöl, aslında bir yayla değil tabiat parkıdır. Son birkaç yıla kadar çok fazla gün yüzüne çıkmayan Karagöl, özellikle son yıllarda tabiat severlerin ilgisini çekmiştir.

Artvin’in Borçka ilçesine 27 Km mesafede bulunan Karagöl, 1550 m rakımı ile kış ulaşımı oldukça zor olsa da hem yaz hem de kış aylarında eşsiz bir doğal güzellik sunar. Sonbahar aylarında sarı ve yeşilin her tonuna hâkim olması, yaz aylarında göletin ve ormanların aynı renk tonunda buluşmasıyla büyülü bir manzara sunar.

Artvin Karagol yaylasi

Eğer doğayla baş başa kalmak ve ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız işte size şahane 3 mekân. Fırsatınız varsa mutlaka üçünü de görün diyoruz ama eğer kısıtlı zamanınız varsa, birinden biri ile mutlaka bu doğa ziyafetini yaşamayı ihmal etmeyin.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumlar

Uygar Yıldırım 27 Nisan 2017
Bir Karadenizli olarak çok güzel bir rehber sayfası olmuş. Doğanın güzelliklerinden mahrum kalmamanız için kesinlikle Karadeniz turu yapmanızı öneriyorum.
Site Creation by Sirius Interactive