MENÜ  

Mantıdan Ötesi: Kayseri

25 Nisan 2017 6

Çok sevilen mantının memleketi olan Kayseri’ye mantının başkenti desek de aslında köklü bir tarih, güçlü bir şehircilik ve gurme turizmi ile tanımlanabilecek bir şehir Kayseri.

Bugün 1.358.950 nüfusa sahip olan şehir, geniş caddeleri ve taş binaları ile Doğu Avrupa şehirlerinin köklü mimari dokusunu taşır. İkisi vakıf olmak üzere dört üniversite ile bir öğrenci kenti olma yolunda da hızla ilerleyen Kayseri’nin ismi Roma İmparatoru Ceasar’dan gelir. Söz konusu isim söyleniş değişikliğine uğrasa da 2000 yıldır şehrin adı olmuştur.

kayseri şehir merkezi panaroma

Tarihi dokusu, binlerce yıllık görkemli geçmişine dayanan Kayseri’de ziyaret edilebilecek pek çok müze vardır. Arkeoloji Müzesi, bugün müze olarak kullanılan Atatürk Evi, Güpgüoğlu Konağı, Ahi Elvan Müzesi, Kadir Has ve Mimar Sinan Müzeleri bunlardan bazılarıdır. Kayseri’deki müzeler içinde en dikkat çekeni ise bir tıp tarihi müzesi olan Gevher Nasibe Hatun Müzesidir. Gevher Nasibe Hatun’un ağabeyi I. Gıyaseddin Keyhüsrev’den isteği üzerine şehirde yapılan ve Anadolu tarihinin en eski hastanesi olan Gevher Nesibe Hatun Darüşşifasının müzeye dönüştürülmesi ile kullanılmaya başlanmıştır.

kayseride osmanlı sokağında eski konak

Kayseri’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri ise, dünyada eşine zor rastlanacak olan bir yeraltı şehridir. Ağırnas Yeraltı şehri 3000 yıl öncesine tarihlenen son derece etkileyici bir sit alanıdır.

Tarihi dokusu kadar doğası da son derece nefes kesen Kayseri’de Erciyes Dağı’nın etekleri zengin bir florayı barındıran vadi ve yaylalarla doludur. Erciyes Dağı Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden birinin konumlandığı alan olmasının yanı sıra” kum karı” olarak adlandırılan kar dokusu da dünyaca ünlüdür.

kayseri erciyes dağı

Kayseri şehrinin en önemli zenginliği ize ülkemizin dünya tanıtımında çok önemli bir rol oynayan gurme turizmine yaptığı katkılarla zengin ve özgün mutfağıdır. Pastırması, sucuğu, çemeni meşhur olan Kayseri’nin belki de en vazgeçilmez lezzeti mantıdır. Son derece lezzetli olan bu hamur yemeğinin Kökeninin bölgeye göceden göçebe Türkler olduğu sanılmaktadır.  Mantının bir diğer adının Tatar böreği olması da konuyu bu yönde açıklar niteliktedir.

Doğası, kış sporları, Anadolu Selçuklu tarihini yansıtan geçmişi ve enfes lezzetleri ile Kayseri’ye geldiğinizde konforlu bir gezi için Kayseri şehir merkezindeki Enterprise Rent A Car ofisimize uğrayın. Dilediğiniz aracı kiralayıp, yol boyunca oluşabilecek her türlü probleminizde destek alın.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumlar

sa*** ya*** 24 Nisan 2017
Harika bir anlatım olmuş, Kayseri böyle bir yer...
Öm*** Fa*** 20 Mayıs 2018
Mükemmel bir yerdir Kayseri. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
Site Creation by Sirius Interactive