MENÜ  

Otomobilin Hızlı Tarihi

18 Nisan 2017 3

Yaşamımızı kolaylaştıran pek çok icat gibi otomobil de tek bir kişi tarafından bulunamamış tarih boyunca devam eden bir araştırma geliştirme bayrağının elden elde taşınması ile son şeklini almıştır. Bugün ulaşımımızı dakikalara indiren gelişen teknolojisi ile sürüş keyfini hayatımıza katan otomobillerin gelişim süreci son derece merak uyandırıcıdır.

Otomobilin tarihi aslında tekerleğin icadı kadar eskidir. Zira motor gücü ya da tasarımı ne olursa olsun otomobil 4 tekerlek üzerinde hareket etme prensibi üzerine inşa edilmiştir. Ancak otomobil gövdesinin tekerlekler üzerinde insan ya da hayvan tarafından çekilmeksizin hareket edebilmesini sağlayan çalışmaların başlangıcı 1600'lü yıllarda görülür.

tarihteki ilk mercedes benz

Pek çoğumuzun sadece ressam olarak tanıdığı Leonardo da Vinci buhar enerjisi ile çalışan ilk aracı tasarlamıştır. Bugüne ulaşmış olan Leonardo'nun eskizleri arasında buharla çalışan bir aracın çizimleri görülmektedir. Bu aracın ilk maketi ise 1679 yılında Ferdinand Verbiest tarafından Çin İmparatoru'na hediye edilen bir oyuncaktır. Küçük bir ocağın üzerinde yer alan bir buhar kazanı, buharın hareket ettirdiği bir çark ve dişlilerle hareket ettirilen küçük tekerleklerden oluşan oyuncak 1769 yılında bir buharlı yük arabasının yapılmasına ilham olmuştur. Kendinden tahrikli bu araç ağır topların taşınması amacıyla Fransız Ordusu için geliştirilmiştir.

1860 yılında yapılan içten yanmalı motor

1780'lerde Rusya'da da vites ve frene sahip başka bir buharlı araç üretilmiştir. Buharlı makinelerin gelişmesi otomobil tasarımlarının 1800'lerde hızlanmasını sağlamıştır. Ancak otomobilin esas gelişimi 1860 yılında içten yanmalı motorun bulunması ile başlamıştır. Bundan sonra sermaye sahipleri otomobilin yatarım potansiyelini görmüş ve hızla otomotiv sektörü ve sanayisi gelişmiştir.

Günümüzde büyük bir keyifle gözlemlediğimiz oldukça zengin bir model çeşitliliğine sahip olan otomobil sektörü yeni tasarımlarla ve teknolojilerle gelişimine devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olun.

Site Creation by Sirius Interactive